Volumeteer'lar İçin Bilgilendirme

Volumeteer.org TR ile gelişim fırsatlarınızı kendiniz yaratın!

            Bir gezgin ya da dil öğrenen biri olarak (çoğunlukla ikisi birden!) bir aileyle ya da küçük bir organizasyonla gönüllü olarak çalışmak, yabancı bir ülkenin gerçek tarafını keşfetmek ve yabancı dili yerinde pratik yapmak için ideal bir yoldur.

            Gönüllülük programlarını bir ülkeyi çok düşük maliyetle gezmek için veya yıllarca öğrenmek için çabaladığınız fakat hiç anadili o dil olan bir insanla karşılaşamadığınız için pratik yapamadığınız herhangi bir dünya dilini pratik yapmak için de kullanabilirsiniz. Ya da yeni yetenekler ve tecrübeler kazanmak, yeni insanlarla tanışmak ve hayatı bir de onların gözünden görerek bakış açınızı genişletmek için!

            Hostlar çoğunlukla belli özellikler ararlar, bir dili bilmek ya da uygulamalı bir yetenek gibi. Kendinizi gitmek istediğiniz hostun yerine koyarak, hostun gönüllü olarak sizden talep ettiği yardım işlerini de göz önünde bulundurarak daha sağlıklı program başvuruları veya tercihleri yapabilirsiniz.

Unutmayın!

             Biliyorsunuz ki, sizi gönüllü olarak ağırlayacak olan misafirperver insanlarla birlikte vakit geçireceksiniz. Ancak, unutmayın ki birinin sizi evine davet etmesi  bir çok düşünceyi beraberinde getirir, yani elinizden geldiğince gönüllü olun, özverili davranın ve yardım edin! Gönüllülük programlarını otel ya da gençler için hostel değil; bir gün içinde bir kaç saatlik gönüllülük karşılığında verilen yemek ve konaklama olarak düşünebilirsiniz.  Aile yanında kalıyor iseniz; ev işlerine, yani başka bir deyişle yemek yapmak, bulaşık yıkamak gibi işlere yardımcı olmaya çalışmanızı, en azından samimi olarak teklifte bulunmanızı tavsiye ediyoruz. Gençlik kampında, organik çiftlikte, sivil toplum kuruluşunda, hostelde veya herhangi başka bir yerde kalıyor ve gönüllü olarak çalışıyor iseniz bulunduğunuz yerin kurallarına uygun davranmanız gerektiğini ve iki tarafın da gönüllü olarak paylaşımda bulunuyor olduğunu sürekli hatırlamanızı tavsiye ediyoruz. 

Farkında olun!

             Volumeteer.org TR , Volumeteer.org’un bir parçasıdır ve size gönüllülük programı seçmenizde; seyahat  hazırlıklarınızı organize etmenizde; host’unuzla birebir iletişim kurabilmenizde yardımcı olacak danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Ayrıca pasaport, vize  ve uçak bileti servisleriyle bütçenize uygun olarak en kolay şekilde seyahat edebilmeniz için sizlere yardımcı olmaktadır. Programa katılanlar için ise online platformlar üzerinden destek hizmeti sunarak, güzel bir gönüllülük tecrübesi edinmenizi sağlamayı amaçlamaktadır.

Bilgi alın!

Sorularınız için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilir ya da bize Facebook üzerinden veya volumeteer.org@gmail.com adresine mail atarak ulaşabilirsiniz..