Sık Sorulan Sorular

Lütfen tüm soruları okuduğunuza emin olun

Ulaşım

Ulaşım ve vize masrafaları programların büyük çoğunluğunda katılımcıya aittir. Bu konuda sizlere ulaşım masraflarını en uygun hale getirmeniz için yardımcı oluyoruz.

Riskler

Olası hastalıklar ve kazalar için sağlık sigortası yaptırın.Sürprizlerle karşılaşmamak için gideceğiniz yeri mutlaka araştırın ve bize danışın.

Denetim

Program başlangıcından sonuna kadar bulunduğunuz bölge ile ilgili temsilcimiz sürekli sizi gözetim altında tutar.Olası taleplerinize en kısa sürede yanıt verir.

Partnerlerimiz

Birçoğu ile ekip olarak yüz yüze tanışıyoruz ve sizleri de program öncesinde tanıştırıyoruz.Eğer bir sorun yaşanırsa bulunduğunuz programı değiştiriyoruz.

Kimler Volumeteer.org TR üzerinden kayıt yaptırabilir ve yararlanabilir?

Volumeteer.org TR ile 18 yaşını tamamlayan ve 35 yaşını aşmamış olan herkes program başvurusu yapabilir.Eğer 35 yaş üzeri iseniz volumeteer.org‘un kendi websitesi üzerinden başvuru yapabilir ve gidebilirsiniz.

Volumeteer.org websitesi ile Volumeteer.org TR farklı mıdır ?

Hayır değildir, fakat Volumeteer.org TR olarak volumeteer.org projelerine destek ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz bu yüzden volumeteer.org üzerinden gidilen yerlerde volumeteer.org TR sorumlu değildir ve bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Volumeteer.org ‘tan yararlanan gönüllü neler yapmaktadır?

Gençlik kamplarında, yaşlı bakım evlerinde , çoçuk evlerinde, çiftlik evlerinde, hostellerde ve bunun gibi benzer birçok yerde gönüllü olarak çalışmaktadır.

Volumeteer.org gönüllüleri haftada kaç saat çalışır?

Haftada 5-6 gün gün, günlük 5-6 saat civarında olup, toplamda 25 ila 30 saat arasında değişmektedir.
Bu durumu websitemizden başvuruya açık hostlardan takip edebilirsiniz.

Volumeteer.org gönüllüleri herhangi bir ücret alır mı?

Gönüllü çalışma karşılığında birçok projede herhangi bir ücret alınmamaktadır,fakat bazı programlarda ekstra saatler karşılığında belirli bir miktar ücret alınmaktadır. Cep harçlığı olarak bilinen bu ücret host ile gönüllü arasındadır bu konuda önceden bile volumeteer.org TR’nin bilgi vermesi söz konusu değildir.

Konaklama ve yeme-içme nasıl olacak?

Gönüllü çalışmanıza karşılık olarak işvereniniz yani bizim partnerimiz size ücretsiz olarak kalacak yer ve yeme-içme imkanı sağlamaktadır.Bazı hostlar sadece konaklama ve kahvaltı sağlanmakta bazıları ise hepsini sağlamaktadır.

Ulaşım masrafları kime ait olacak?

Ulaşım masrafları size ait olacaktır. Gerektiğinde sizlere uygun fiyatlı bilet alınmasında yardımcı olunacaktır.

Program kapsamında ne kadar süreyle yurtdışına gidebilirim?

Avrupa Birliği ülkelerine maksimum 4 hafta.
ABD’ye maksimum 12 hafta
Avustralya’ya maksimum 16 hafta
Kanada’ya maksimum 12 hafta
Birleşik krallığa maksimum 8 Hafta olarak gidebilirsiniz. Kalan tüm ülkeler içinse uygunluk durumuna bağlı olarak 12 haftaya kadar gidilebilir.

Programdan yılın hangi dönemlerinde yararlanabilirim?

Programdan yılın her vaktinde yararlanarak yurtdışına gönüllü çalışmaya gidebilirsiniz.

Benim ingilizcem iyi değil hatta hiç bilmiyorum ben de katılabilir miyim ?

Evet katılabilirsiniz, programımızın amaçlarından bir tanesi dil becerinizi geliştirmektir.Dil seviyeniz sizi biraz zor durumda bırakacaktır fakat sizin gibi dil öğrenmek için gelen diğer gönüllülerinde olacağını bilmenizde faydar var.

Volumeteer.org TR Bana hangi hizmetleri sunar ?

Türkiye destek ekibimiz 4 kişiden oluşmaktadır ve sizlere sadece telefon , Skype , program yerleştirme garantisi ve vize hizmeti sunmaktadır.2015 yılı şubat ayı itibari ile ofis desteğinide kaldırarak tamamen online destek sağlayacaktır.

Volumeteer.org TR programlarından en fazla kaç sefer katılabilirim?

Programlarızda katılım sınırı bulunmamaktadır ve ikinci ve sonraki katılımlarınızda %30 indirim hakkınız bulunmaktadır.

Programlara 2 ya da daha fazla kişi katılabilir miyim ?

Programlarımıza maksimum 2 kişi katılabilirsiniz.Daha fazla kişi sayısı kabul edememekte ve grup olarak başvuruları aynı programa almamaktayız.Bu gibi durumlarda yapılabilecek en iyi uygulama aynı ülke ya da ülkelere gönderilmeniz olacaktır.

Volumeteer.org TR danışmanlık ve destek ücreti ne kadardır?

Program ücretleri sayfamızdan detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Pasaport harcından muafiyet nedir ? Ben de muaf olabilir miyim ?

Eğer hali hazırda öğrenciyseniz ve okulunuzun idari bilimlerinin onaylması ile birlikte programlarımıza katılan herkes 1 yıl süre ile pasaport harcından muaf olabilmektedir.

Benim vizem yok ve ortalama ne kadar ücret öderim ?

Eğer yeşil pasaportunuz varsa bir vize bedeli ödemezsiniz(AB ülkeleri için ). Gitmek istediğiniz ülke Turkiye’den vize istemeyen bir ülke ise yine bir vize bedeliniz bulunmaz.Bunlar dışındaki tum durumlar icin ortalama 250TL bir vize bedeli bulunur.Gitmek istediğiniz ülkenin ilgili websitesinden bu ücretleri ögrenebilirsiniz.

Volumeteer.org TR ile belirlediğim bir ülkedeki şehre gidebilir miyim ?

Hayır gidemessiniz. Seçmiş olduğunuz bölgedeki herhangi bir yere gidebilirsiniz.Fakat örneğin ben sadece Berline gitmek istiyorum ya da New York City’e gitmek istiyorum dediğiniz zaman bu pek imkanlı olmamaktadır.

Online başvuru formunu doldurdum, fakat hala bir cevap alamadım ?

Online başvuru formlarınca geri donüslerimiz 1-7 gün arasında e-posta ya da telefon yolu ile yapılmaktadır. E-postalarda zaman zaman spam kutusuna başvurularınızın değerlendirilmesi düşebiliyor, bu yüzden e-postalarınızı kontrol etmenizi öneriyoruz.

Başvurum onaylandı, şimdi ne yapmalıyım ?

Başvurunuzun onaylandığına dair onay e-posta’sını aldıktan sonra 7 gün içinde başvurunuzu kesinleştirmeniz gerekmektedir. Bu konuda ön kayıt ücretini gideceğiniz bölgeye göre online olarak ödemeniz gerekmektedir.

Ön başvuru ücretini ödedim şimdi ne yapmalıyım ?

Ön başvuru ücretini ödemenizden sonra sizlere ikinci bir onay maili ve gidilecek ülkenin vize bilgileri gönderilecektir. Bu konuda vize başvurunuz için size davetiye sağlanacaktır.Vize süreciniz onaylandıktan sonra , kalan program ücretini de host durumunuz netleşince ödemeniz gerekmektedir.

Bu projelerde Ulusal Ajans destekli olanlar gibi cep harçlığı ödemeleri yapılıyor mu ?

Hepsinde olmasa da birçok projede haftalık ufak bir miktar kazanım elde etmektesiniz.

Volumeteer.org TR ile AGH (EVS ) yapabilir miyim ?

Programlarımız AGH ( EVS ) değildir ve belirli bir katılım ücreti vardır. Bu konuda ilgili projeleri projelist.com’dan takip edebilirsiniz.