2014 Yılı En İyi Sosyal Girişimi; Volumeteer.org

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri

            Volumeteer.org, İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen ve International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan Laureate Vakfı) işbirliği ile hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri projesinde 2014 Yılı En İyi Sosyal Girişimleri arasında yer almaktadır. Volumeteer.org ayrıca bu ödül sayesinde, günümüz dünyasındaki tüm genç sosyal girişimcilere yatırım yapmayı hedeflemiş bir proje olan YouthActionNet® programı üyesidir.

YouthActionNet®

         Paylaşımcı öğrenme metotlarınanın gelişimlerinde önemli rol oynadığı genç liderlere beceri geliştirme, taraf olabilme, karar alabilme ve ağ oluşturma konularında farklı kanallar aracılığıyla destek olan ve genç insanların hem kendilerine hemde içinde bulundukları topluma pozitif değişiklik getirebilmeleri için güç, destek ve eğitim olanakları sunan YouthActionNet®, BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri projesi aracılığı ile Volumeteer.org çalışmalarını desteklemektedir.

 VOLUMETEER.ORG

           Volumeteer.org, dünya üzerinde 100’den fazla ülkede 1000’den fazla STK ile milyonlarca gönüllüyü bir araya getiren online platformdur. Özellikle geleceğin sahiplerine çok az miktarlarda harcama yaptırarak yurtdışına gönderip dünyayı tanımalarına fırsat verebilecek bir proje olarak Volumeteer.org bir sosyal girişim olarak tanımlanmaktadır. Volumeteer.org, 18 yaş üstü tüm bireylere dilediği yerde, dilediği alanda, dilediği zamanda, dilediği kadar gönüllü olmasını sağlayan projedir. Toplumsal duyarlılığın, gönüllülüğün ve paylaşım ekonomisinin geliştirilmesini, yardımlaşmayı, farklı kültürleri tanımayı, empati ve hoşgörüyü, dil becerilerinin gelişmesini; gençliği dünyayı tanıma, rekabet edebilme ve entegre olma gibi alanlarda geliştirmeyi ve sürdürülebilir kalkınmayı özüne koymaktadır. Volumeteer.org, 2013-2014 yıllarında 45 gönüllüsünü yurt dışına göndererek haftada 900 saat gönüllü çalışma süresi sağlamış ve paylaşım ekonomisine yaklaşık 6.750 avro katkıda bulunmuştur. Gençlerimizin gönüllülük programlarına olan ilgisi sayesinde bu rakamlar her geçen artmakta, Volumteer.org yeni insanları yeni vizyonlar kazanmasına aracı olmaya devam etmektedir.